Ekim 26

Proje Yönetimi Sunumlarından Notlar

Bu sene bir kaç etkinlikte izlediğim sunumlar sırasında aşağıdaki notları almışım. Paylaşıyorum.

Bu etkinliklerin hedef kitlesinin kim olduğuna karar verilmeli. Her sene temel bilgilerin yer aldığı sıradan sunumları izlemek tecrübeli PY’ler için ceza oluyor. Bu organizasyonlar zaten çok sık yapılmıyor. Hadi bilgi vermeyi bir yana bırakalım, sunumları fırsat bilip kendi reklamını yapan danışmanlık firmaları bile -ki ne kadar etik olduğu tartışılır- bu “fırsatı” iyi değerlendiremiyorlar.

 • Projelerin %50’si, yetersiz proje yönetimi yüzünden başarısız olur ifadesi, proje yönetimi konusunda olgunluk seviyesinin yüksek olmadığı kurumlarda proje başarısız=proje yöneticisi başarısız ilişkisinin kurulmasına sebep olur. “Proje Yönetimi” kavramının araç, süreç, kalifiye kaynak, üst yönetim desteği, satış, kontrat vb. etkenlerden bağımsız düşünülmemesi gerekliliği bu sunumlarda vurgulanması daha doğru olacaktır.
 • Sunumlarda Türkiye’nin gelişimini göstermek adına yer alan yeni konut projeleri resimleri çok klişe ve sık karşılaşır olduğumuz bir olgu. Türkiye gelişiyor, evet nerden anladık bakın bir sürü konut projesi yapılıyor yaklaşımı çok basit ve ilkel. Büyük proje yapmak ile ilgili sorunu yok ülkemizin. Bir projeyi iyi yönetmekle ilgili sorunumuz var.

 • Agile’ın Türkiyedeki sunumlarında dikkate alınması gereken bir risk var. Yalap şalap iş yapan bir çok organizasyon ya da kişi agile’a sığınabiliyor. Dokümantasyon yok, süreç yok, kural yok. Bahanemiz agile.
 • Bir sunumda şahit olduğum, konuşmacının biz şöyle iyi proje yönettik böyle yönettik, müşteriler bir mutlu oldu bilemezsiniz mesajları ardından reklama dönüşüp, katılımcıların sorusu üzerine tüm katılımcıların önünde, sahnede, katılımcının firmasına istenirse danışmanlık verilebileceğinin söylenmesi PMI etik kurallarına ve daha önemlisi etiğe aykırı.
 • Bir sunumda, proje yöneticisinin temel özellikleri arasında geçen “eksiksiz dokümantasyon” ifadesini tehlikeli buldum. Eksiksiz dokümantasyon proje yönetilen ortamda bir çok faktör düzgün çalıştıktan sonra önemi ortaya çıkan bir konu. Özellikle üst yöneticilere yanlış mesajlar veriliyor ve dokümantasyon içinde boğulan proje yöneticileri ortaya çıkıyor.
 • Lütfen sunumlarda Proje Yönetimi Sanat’tır klişesi artık kullanılmasın. 🙂

Etiketler: , ,
Copyright 2020. All rights reserved.

Posted Ekim 26, 2011 by Onur Durusöz in category "Makaleler

2 COMMENTS :

 1. By visitor on

  🙂 sunumlarda bulunan bir kişi, yazıyı beğendim.

 2. By Kasım Selçuk CAMCI on

  Onur bey,

  Öncelikle yazınızı çok beğenerek okuduğumu belirtmeliyim. Yaklaşık 5 yıldır uluslararası bir firmada Proje Yöneticiliği yapmaktayım. Notlarınızda belirttiğiniz yanlış yaklaşımların gerçek dünyada biz proje yöneticilerine ne gibi sıkıntılar doğurduğunu ancak sizin gibi, benim gibi gerçekten proje yönetimi yapan insanların daha net görebildiği bilinciyle müsadenizle bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

  Proje Yönetiminin kontrat, üst yönetimin bakış açısı, kalifiye kaynaktan bağımsız düşünülmemesi gerektiği konusunda size 100% katılıyorum. Bir projenin başarılı bir sona ulaşmasının (amiyane bir tabirle para kazanma ölçütünün) sahada olduğu kadar masa başında da ne kadar başarılı olduğunuzla direkt olarak alakalı olduğu tecrübeyle sabittir. Kontratı, tarafları (stakeholders) iyi yönetilemeyen bir proje başarısızlığa mahkumdur. Bu açıdan son cümlenizdeki “Proje Yönetimi bir sanattır.” yargısına olan haklı itirazınızı anlıyor ve paylaşıyorum. Aynı zamanda bu konuda bir adım daha ileri gitme cüretini göstererek “Proje Yönetimi bir yetenektir.” diyorum.
  Bir sertifika, bir metodoloji, bir yaklaşım vs. vs. bir proje yöneticisine disipline edilmiş bir çalışma ortamı sağlayabilir ama bir Proje Yöneticisinde biraz önce bahsettiğim o yetenek yoksa bu disiplin bir proje yöneticisini ancak kağıt üzerinde öngörüleni tasdik eden bir kalite kontrolöre dönüştürür. Halbuki projeler yaşayan canlı organizmalardır ve ne yazık ki bu değişimler herhangi bir metodoloji ile tespit edilemeyecek kadar karmaşıklar. Çünkü bu karmaşaya sebep olan projenin her bir tarafından tutup çekiştiren bir grup insandır ve insanın varlığı başlı başına bir karmaşadır. İşin yetenek kısmı benim kanımca burada devreye giriyor. Proje yöneticisi bütün projenin sahibi olarak üst yönetimini, takımını, müşterisini, varsa müşavirini ve bütün bunların üstünde kontratını gerçek yaşam koşullarına göre eğip bükebilmeyi becerebilmelidir. Bu gerekliliği yetenek olmadan açıklamak zor görünüyor. İnsanı yönetme sanatının herhangi bir kitapla yada sertifikayla kazanılabileceğine inanmıyorum.
  Sevgi ve saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir